Wtorek, Luty 4, 2020, 12:48

Szukając odpowiedniej szkoły sztuk walki, może się zdarzyć, że nadmiar dyscyplin i klubów, zwłaszcza w dużych miastach przytłoczy i zdezorientuje. Co wybrać? Który klub i którą dyscyplinę? Prawda jest taka, że ​​nie ma czegoś takiego jak najlepsza akademia sztuk walki, podobnie jak nie ma najlepszego ojca, najlepszej matki ani najlepszego przyjaciela. Swoją decyzję trzeba dostosować do swoich potrzeb.

 

Pierwszym krokiem jest ustalenie, co chcemy wynieść z treningu sztuk walki. Może to obejmować takie korzyści, jak: udział w zawodach, chęć rywalizacji, zaangażowanie w grupę społeczną, rekreacja, poprawa sylwetki, umiejętność samoobrony, ogólnorozwojowe ćwiczenia - zdrowie, pewność siebie, samokontrola, walka w stójce, walka w parterze, poznanie kultury wschodu, wyładowanie emocji, itp.

 

W zasadzie wszystkie dyscypliny sztuk walk poprawiają sylwetkę, pewność siebie, itp. Różnica jest tylko w tym, jaką formę chcemy trenować:

1.       Samoobronę – Combat, Hapkido, KravMaga, itp.

2.       Stójkę – Kickboxing, Taekwondo, Karate, Boks, itp.

3.       Parter – BJJ, Judo, Zapasy, itp.

 

Kiedy już zdecydujesz, co chcesz wyciągnąć ze szkolenia, możesz rozpocząć wyszukiwanie najlepszej akademii dla siebie. Oto kilka punktów, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru dla siebie lub rodziny.

 

1. Zwróć uwagę czy instruktor ma odpowiednie licencje i umiejętności – to bardzo ważny element wyboru. 

Jest wielu pseudo trenerów, którzy wykonują swój zawód bez uprawnień i umiejętności. Pamiętaj, że złe wykonywanie ćwiczeń może zaszkodzić twojemu zdrowiu. Ponadto jeśli od początku nabierzesz złych nawyków, to techniki uderzeń/kopnięć będą nieskuteczne i ciężko je będzie potem poprawić.

 

2. Zwróć uwagę, czy klub jest zrzeszony w zarejestrowanej w Polsce organizacji, zrzeszeniu takim jak np. Polski Związek Kickboxingu? Przynależność do zarejestrowanej w naszym kraju organizacji czy zrzeszenia daje gwarancję, że klub i instruktor spełniają warunki, aby móc nauczać danej dyscypliny i są do tego odpowiednio przygotowani.

 

3. Przyjrzyj się, czy klub jest odpowiednio wyposażony w sprzęt i niezbędną infrastrukturę. Czy posiada maty, materace, worki do ćwiczeń, drążki, prysznice, przebieralnie, czy sala ćwiczeń jest odpowiednio duża,  itp.?

 

4.  Większość szkół oferuje co najmniej 1 bezpłatną lekcję próbną i zdecydowanie powinieneś poeksperymentować z wyborem zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Sprawdź w czym lepiej będziesz się czuł. Może to np. będzie parter, choć początkowo rozważałeś stójkę?

 

5. Idź do klubu i śmiało zadawaj pytania Instruktorowi dotyczące szkolenia, uprawnień itp. Pozwoli Ci to upewnić się, że Trener faktycznie zna się na rzeczy i nadajecie na tych samych falach. Dobra relacja z Trenerem od pierwszego treningu to podstawa.

 

6. Sprawdź, na czym skupia się klub, czy są to grupy zawodnicze czy rekreacyjne, czy stawiają na dzieci czy na dorosłych, ile jest osób, jaki jest średni wiek uczestników grupy, itp. Po prostu sprawdź czy czynniki te odpowiadają twoim celom? Postaraj się poczuć klimat i atmosferę danego miejsca, abyś mógł określić czy czujesz się komfortowo, czy nie.

 

7. Podczas lekcji próbnej zadaj innym członkom nurtujące cię pytania, ponieważ przedstawią ci oni swój punkt widzenia na temat klubu i trenera, i powiedzą co wyróżnia tę szkołę.

 

8. Sprawdź dokładnie warunki członkostwa i płatności. Niektóre klubu działają na zasadzie stowarzyszeń i niejednokrotnie płacimy składki cały rok, bez względu na to czy będziemy na treningach czy nie. Warto zatem dokładnie sprawdzić jakie są warunki uczestnictwa i opłat, aby potem nie być zdziwionym.

 

Mamy nadzieję, że powyższe punkty pomogą ci wybrać najlepsze miejsce do trenowania sztuk walki.

 

Autor: PaG - Martial Sports


Copyright ©2020 Martial Sports, All Rights Reserved.