Poniedziałek, Styczeń 20, 2020, 12:21

Kickboxing to dyscyplina sportowa (sport walki), w której walczy się stosując techniki zarówno bokserskie ciosy pięścią, jak i kopnięcia. Jest to sport który rozwija umiejętności fizyczne takie jak: siła, szybkość, wytrzymałość, gibkość, poczucie rytmu, oraz cechy psychiczne m.in.: panowanie nad stresem, poczucie własnej wartości, czy pewność siebie. O tym jak burzliwie się rozwijała ta cudowna dyscyplina, dowiecie się z tego artykułu.

 

 

 

Narodziny Kick-boxingu

Kickboxing jako dyscyplina sportowa powstała w latach 60-tych dzięki Japończykowi - Osamu Noguchi. Bazując na boksie tajskim, wojownik ten udoskonalił metody treningowe, dołączył do ćwiczeń elementy boksu oraz techniki nożne.

Słowo „KICK-BOXING” (dosłownie „idź z kopnięciem i uderzeniem”) narodziło się natomiast w USA w 1974 roku pod nazwą „PEŁNY KONTAKT KARATE”. Dokładnie był to 14 września 1974 roku, kiedy w Los Angeles Cow Sport Arena zaprezentowano pierwsze światowe mistrzostwa zawodowe, które zostały zakwestionowane przez niewielką grupę Amerykanów i europejskich bojowników.

 

 

Powstanie pierwszej organizacji kickboxingu - WAKO

W 1976 r. Ci sami ludzie, którzy promowali pierwsze światowe mistrzostwa zawodowe, założyli Światowe Stowarzyszenie wszystkich stylów organizacji karate (WAKO). W 1978 r. pierwsze zorganizowana prawdziwe mistrzostwa świata, które odbyły się w Berlinie, a następnie w Tampie na Florydzie i tak dalej co 2 lata.

W 1980 r. Pojawiły się pewne sprzeczności między FULL CONTACT KARATE, a istniejącymi federacjami karate. Aby uniknąć problemów politycznych i sportowych, WAKO postanowiło usunąć słowo „KARATE” związane z pełnym kontaktem i stworzyło nazwę „KICK BOXING”.

To nowe słowo natychmiast dało wyobrażenie o tym, co robią praktykujący: idź z kopnięciem i uderzeniem. Akronim WAKO pozostał już oryginalnym logo, ale wraz ze słowami „World Association of Kickboxing Organisation”.

Co więcej, innym powodem dla którego słowo „karate” zostało usunięte ze skojarzenia ze słowem kickboxing, było to, że poza pełnym kontaktem, kickboxing przyjął także inne sportowe specjalizacje, których nazwy to: pół-kontakt (semi-contact, point-fighting) i lekki kontakt (light-contact).

W związku z tym słowo „kickboxing” daje ogólną nazwę, od której rozgałęziają się inne specjalizacje: walka punktowa, kontakt lekki, pełny kontakt, niskie kopnięcie, formy muzyczne, zasady k1, kickboxing aerodynamiczny i kick-light.

Dzisiaj WAKO obejmuje 110 krajów zrzeszonych na pięciu kontynentach i jest jedyną organizacją kickboxing uznaną przez GAISF, OKA. Co więcej, jest ona jedyną organizacją, która uczestniczyła już w igrzyskach afrykańskich i azjatyckich grach halowych w 2007 roku.

 

 

Kickboxing w Polsce

Rozwój tej sztuki walki w Polsce przypadł na początek lat osiemdziesiątych. Prekursorem oraz niestrudzonym propagatorem kick-boxingu był Andrzej Palacz VI Dan. Powstały wtedy pierwsze nieoficjalnie działające kluby, najczęściej przy studenckich klubach wschodnich sztuk walki.

Do zaangażowanych działań Andrzeja Palacza na rzecz promocji tej dyscypliny dołącza Marek Frysz i w 1984 roku powołuje Pierwszą Radę Klubów Kick-Boxingu w naszym kraju.

W tym samym roku w Radomiu odbyły się też pierwsze, nieoficjalne Mistrzostwa Polski Seniorów w Kick-Boxingu w formule semi-contact.

Kolejnym etapem rozwoju jest nawiązanie przez Marka Frysza (pierwszego prezesa PZKB) kontaktów z przedstawicielami WAKO (World Association Kick-boxing Organizations). W dniu 16 grudnia 1989 r. w Sosnowcu odbył się Pierwszy Zjazd Założycielski powołujący oficjalnie Polski Związek Kick-Boxingu.

W dzisiejszych czasach w Polsce jedyną zarejestrowaną i uznawaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki organizacją kickboxingu jest Polski Związek Kickboxingu (PZKB), choć nieformalnie, w ostatnich latach powstało kilka innych zrzeszeń tej dyscypliny miedzy innymi Polska Federacja Kickboxingu (PFKB).

Najbardziej zapisanymi w historii kickboxingu zawodnikami są Piotr Siegoczyński oraz Marek Piotrowski.

 

Autor: PaG

Źródła:

https://www.sfd.pl/Historia_rozwoju_Kick_boxingu_w_Polsce-t209640.html

http://pzkickboxing.pl/onas

https://www.sfd.pl/Historia_rozwoju_Kick_boxingu_w_Polsce-t209640.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kick-boxing


Copyright ©2020 Martial Sports, All Rights Reserved.