środa, Styczeń 22, 2020, 07:41

Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) to sztuka walki oparta na mocowaniu się i walce w parterze. Skupiająca się ona na umiejętności kontrolowania przeciwnika za pomocą technik, które zmuszają przeciwnika do poddania się. BJJ szczyci się tym, że jest znana jako „delikatna sztuka”, pozwalając mniejszej, słabszej osobie na użycie dźwigni i poddań (dławiki, zamki) w celu obrony przed większym przeciwnikiem.

 

Pochodzący z Judo (Newaza) i japońskiego Jujutsu, styl ten został zaadoptowany i zmodyfikowany przez Carlosa Gracie i jego rodzinę.

Brazylijskie jiu-jitsu wykształciło własną tradycję, odrzucając tą macierzystą, japońską. Istnieją natomiast elementy charakterystyczne dla kultury Brazylii: naszywki z symbolami narodowymi Brazylii, używanie tatuaży będących wyrazem specyficznej religijności Brazylijczyków. Często nie ćwiczy się w tradycyjnym stroju do jiu-jitsu (tzw. gi), a w spodenkach i w koszulce. Nie ma też znanej z  tradycyjnych wschodnich stylów walki pracy nad doskonaleniem jednej techniki oraz rozwojem duchowym (ćwiczenia koncentracji etc.).

Brazylijskie jiu-jitsu zawdzięcza swą obecną popularność kilku czynnikom. Przede wszystkim, ważną rolę odegrała skuteczność zawodników tej dyscypliny w walkach MMA (stąd zaczęła ona stanowić jeden z podstawowych elementów treningu przekrojowego również zawodników MMA nie wywodzących się z BJJ).  Dlatego sztuka ta znajduje uznanie u młodzieży, która może się wykazać w bezpośredniej rywalizacji.

 

 

Oto 9 powodów dla których warto trenować BJJ:

 

1.       Jest to jeden z najmocniejszych i najbardziej przypominających realną walkę systemów na świecie.

Wbrew powszechnemu przekonaniu badania pokazują, że 95% walk ulicznych kończy się na ziemi. Techniki, których uczy brazylijskie jiu-jitsu, koncentrują się na sprowadzaniu przeciwnika na ziemię i utrzymywaniu go tam, pozwalają atakować lub zajmować bardziej dominującą pozycję. Dzięki temu trenujący ma przewagę samoobronną potrzebną w prawdziwym życiu.

2.       Skuteczna druga linia obrony.

Jeśli trenujący się w niebezpiecznej sytuacji, brazylijskie jiu-jitsu stanowi doskonałą drugą linię obrony na wypadek, gdyby zwykłe uderzenie nie zadziałało. Jak wspomniano powyżej, walka uliczna najprawdopodobniej zakończy się na ziemi, umożliwiając w ten sposób obezwładnienie przeciwnika poddaniem się, jeśli nadarzy się okazja.

3.       Każdy może trenować BJJ.

Każdy: kobiety, mężczyźni, a nawet dzieci w wieku czterech lat mogą ćwiczyć brazylijskie jiu-jitsu. Ponieważ jest to sztuka zaprojektowana dla słabszego praktyka, aby stłumić znacznie większych i silniejszych przeciwników, praktycznie każdy, niezależnie od wzrostu, wieku lub płci, może ćwiczyć brazylijskie jiu-jitsu.

4.       To sztuka walki, która ćwiczy umysł.

BJJ jest sztuką walki znaną również jako „gra w szachy ludzkie”. Praktykujący brazylijskie jiu-jitsu, wykorzystują wiele strategii i techniki, aby pokonać swoich przeciwników. Praktykujący brazylijskie Jiu-Jitsu student zetknie  się z setkami technik i koncepcji w ciągu zaledwie kilku lat treningu!

5.       Świetny trening ogólnorozwojowy.

Jedną z największych zalet brazylijskiego jiu-jitsu jest to, że zmienia się ciało trenującego choć ten nie zdaje sobie z tego nawet sprawy. Ciągłe ćwiczenia, wysiłek fizyczny i sparingi z mają pozytywny wpływ na całe ciało!

6.       Jest to jedna z najlepszych baz ćwiczeń do MMA.

Co łączy wszystkich czołowych zawodników MMA? -  Czarny pas w brazylijskim jiu-jitsu! Każdy, kto ma solidną bazę w brazylijskim jiu-jitsu, ma przewagę, gdy walka przechodzi do parteru. To świetna obrona przed zapaśnikami, ale i przypadkowymi napastnikami, którzy nie są tak biegli w tej sztuce.

7.       Buduje charakter.

Brazylijskie Jiu-Jitsu to dawka adrenaliny, która nie tylko czyni cię silniejszym fizycznie, ale także psychicznie i emocjonalnie. Adept uczy się zaakceptować porażkę, wyciągnąć z niej naukę i dalej robić swoje, co determinuje późniejszy sukces i sportowy i życiowy.

8.       Uczy ciągłego samodoskonalenia.

Niezależnie od tego, czy jest się posiadaczem czarnego czy białego pasa, brazylijskie jiu-jitsu uczy akceptować to, ciągłego doskonalenia się. Istnieją nie tylko setki technik już znanych, ale także wciąż są opracowywane nowe. Wtedy adept zdaje sobie sprawę, że wciąż trzeba się wiele nauczyć.

9.       Ćwiczenia, których uczy się na macie, można zastosować w życiu codziennym.

Im dłużej trenujesz brazylijskie jiu-jitsu, tym masz szersze spojrzenie na świat i mocniejszą psychikę. Niezależnie od tego, czy jest to stres związany z pracą, czy rzucenie przez chłopaka lub dziewczynę, adept wie, że niektóre rzeczy nie są warte poddawania się, mając przewagę nad tymi, którzy nie są przyzwyczajeni do codziennego obowiązku jakim jest trening.

Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę samoobrony, rozpoczęcie nowego hobby, czy też o chęć poszerzenia swojego repertuaru sztuk walki, nie ma wątpliwości, że brazylijskie jiu-jitsu to piękna sztuka dostępna dla każdego.

 

Autor: PaG


Copyright ©2020 Martial Sports, All Rights Reserved.