Czwartek, Styczeń 23, 2020, 12:50

Niewiele jest na świecie rzeczy tak lubianych, jak sport. Od fanatyków po zwykłych widzów, sport przyciąga uwagę większej liczby osób, niż jakikolwiek inne wydarzenia.

Marketingowcy już dawno dostrzegli fenomen sportu i przez dziesięciolecia uczynili go głównym elementem kampanii marketingowych. Wraz ze wzrostem popularności danej dyscypliny wzrasta zainteresowanie jej sportowcami. Cały ten proces nie jest jednak przypadkowy i wymaga szeregu przygotowań i potem działań zarówno ze strony reklamodawcy jak i sportowca, aby były wymierne, obopólne korzyści. O kulisach marketingu sportowego opowiedziała nam ekspertka, Patrycja Gadomska – dyrektor ds. marketingu i PR w agencji reklamowej GAPA Marketing and PR Solution.

 

Co to jest marketing sportowy?

Marketing sportowy wykorzystuje sport w dowolnej formie do sprzedaży towarów i usług. Ten szczególny styl działań nie polega wyłącznie na stosowaniu jednej strategii, a bardziej na wykorzystywaniu treści sportowych w celu wspierania aktywności reklaowych. Nie ogranicza się to do sportów zawodowych i może obejmować dyscypliny uniwersyteckie, mniejsze ligi lub sporty alternatywne.

Ponieważ sport można oglądać na żywo, na różnych platformach, czy kanałach to marketing może przybierać różne, bardzo szerokie formy. Można kupować powierzchnię reklamową na ciele sportowca, na odzieży klubowej, w klubach, na stadionach, w sieci – na klubowych profilach w mediach społecznościowych i stronach www, na filmikach, itp. Znani sportowcy podpisują również kontrakty reklamowe i użyczają swojego wizerunku, w celach promocyjnych (influencerzy).

 

Co wybrać?

Największą zaletą marketingu sportowego jest to, że pozwala wykorzystać efekt tzw. „piggyback” – lojalność, popularność i oddanie wielu fanów wobec ulubionych drużyn i sportowców.

Jeśli fan kocha określoną drużynę/sportowca od lat, każdy produkt który się z nią kojarzy, zyskuje natychmiastową wiarygodność w jego umyśle. A ponieważ budżet przeznaczony na reklamę sportowca lub drużyny ostatecznie daje mu/jej wsparcie finansowe i pomaga rozwijać się sportowo, reklamodawca jest uważany przez kibiców za sponsora i przyjaciela, od którego warto kupować produkty/usługi w ramach rewanżu.

Jedyną trudnością marketingu sportowego jest to, że branża ta jest tak duża, że ciężko jest się wyróżnić w tłumie. Fan, który ogląda dziwiećdziesiecio-minutowy mecz piłkarski, jest narażony na dziesiątki różnych komunikatów marketingowych. Reklamodawcy muszą przebijać się do szerokiej grupy klientów, ale ryzykują, że ich reklama zostanie przeoczona przez fanów bardziej zainteresowanych grą. Tu idealnym rozwiązaniem są lokalni sportowcy i lokalne kluby.

 

Dla kogo jest ta forma reklamy?

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że reklama w branży jest tylko dla wielkich firm. Nic bardziej mylnego. Oczywiście dla gigantów z dużym budżetem, proponowane są drużyny i sportowcy z pierwszej ligi. Jednak trzeba pamiętać, że są też mniej popularne dyscypliny czy eventy, a w nich sportowcy, którzy pomimo mniejszego zasięgu publiczności, dają dużo większe zaangażowanie kibiców i znacznie bardziej pozytywny odbiór wizerunkowy reklamodawcy.

Różne cele marketingowe zawsze obejmują różne plany i różne branże sportowe.

Reklamodawca musi określić, kto jest jego docelową grupą odbiorców i jak najlepiej się z nią skontaktować.

Jeśli np. chce on dotrzeć do mężczyzn poniżej 45 roku życia, może skupić się na sportach ekstremalnych lub sportach walki.

Jeśli z kolei przedsiębiorca chce dotrzeć do zwykłego fana sportu, może skoncentrować swoje wysiłki np. na partnerstwie w imprezach typu mecze piłkarskie, turnieje siatkówki, lub zawody lekkoatletyczne, itp.

 

Na co zwrócić uwagę

Wykorzystywanie sportu do sprzedaży/promocji produktów czy marki daje wiele możliwości, które niosą ze sobą zarówno benefity, jak i niestety ryzyko. Skuteczna sportowa kampania marketingowa może pozostać w świadomości konsumentów przez lata, ale nieskuteczna może być znaczną stratą pieniędzy i złej opinii.

Dlatego wszystkie działania marketingowe muszą opierać się na kompleksowym planie, bardzo starannie przemyślanym i przygotowanym (zarówno od strony klienta jak i sportowca).

Wyszukując sportowca lub klub trzeba zwracać uwagę na szereg rzeczy – miedzy innymi na popularność w mediach, powszechny wizerunek, – czy aby nie jest zbyt kontrowersyjny do naszego produktu lub usługi, lub czy, aby źle się nie kojarzy.

Dlatego szczególną uwagę należy zwracać nie tylko na budżet za jaki oferują swoje usługi reklamowe, ale i na ich zasoby oraz możliwości.

Szczegółowe, sprecyzowane oczekiwania i jasno ustalone zasady to podstawa dobrej i skutecznej współpracy po obu stronach.

Ważnym elementem jest także określenie ram czasowych kampanii. Czy potrwa tydzień, cały sezon, czy będzie wymagała wieloletnich działań marketingowych, takich jak np. zakup praw do nazewnictwa stadionów?

Po zakończeniu kampanii reklamowej należy ocenić jej skuteczność. Wskaźniki, takie jak wzrost sprzedaży, czy świadomość istnienia marki pokazują czy była trafna. Powinny one odzwierciedlać także cele określone w planie marketingowym.

Trzeba pamiętać, że jeśli cele zostaną osiągnięte, kampania może być kontynuowana i rozbudowywana. Jeśli jednak wyniki nie będą wystarczające, strategia marketingowa powinna zostać niezwłocznie zmieniona.

 

Autor: Dla Martial Sports - Patrycja Gadomska - GAPA Marketing and PR


Copyright ©2020 Martial Sports, All Rights Reserved.