Piątek, Styczeń 31, 2020, 18:02

Sztuki walki są coraz popularniejsze. Z dnia na dzień rośnie liczba klubów, w których można trenować boks, kickboxing czy MMA. Za treningi biorą się zarówno ci, którzy marzą o sportowej karierze jak i ci, którzy chcą potrenować rekreacyjnie, dla siebie. Wielu ludzi zanim pójdzie na trening zastanawia się czy, aby ja się do tego nadaję? Oczywiście jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz, aczkolwiek są pewne cechy, które warunkują możliwości przyszłego fightera.

 

 

Każdy człowiek rodzi się z podstawowymi zdolnościami motorycznymi i w zależności jak będą rozwijane, takie przyniosą efekty. Predyspozycje sportowe można podzielić ze względu na właściwości budowy i funkcjonowania struktury morfologicznej i biologicznej ciała, w skrócie określanej zdolnościami motorycznymi.

Rodzaje zdolności motorycznych:

  • strukturalne – struktura, proporcje, masa ciała;
  • energetyczne – szybkość męczenia się, czyli wytrzymałość i siła;
  • koordynacyjne – orientacja przestrzenna wzrokowo-ruchowa, w tym m.in. utrzymywanie równowagi, rytmiczność ruchów, łączenie, szybkość reakcji i dostosowania;

Wszystkie powyższe zdolności posiada w zasadzie każdy z nas od urodzenia i może je wielorako rozwijać, wypracowywać, poprawiać.

Zresztą sztuki walki są bardzo praktycznym sportem, niemalże dla każdego. Można poprawić kondycję, wymodelować sylwetkę, zrzucić wagę,  wyładować się fizycznie oraz co najważniejsze nauczyć się bronić.

 

 

Badania jednak wskazują, że sukces w sztukach walki nie zależy od obecności niezwykłych atrybutów motorycznych, ale raczej od braku ograniczeń narzuconych przez podświadomość, czyli silną psychikę.

W walkach sportowych oprócz ogromnego wysiłku fizycznego towarzyszy zawsze ból fizyczny. Trzeba też umieć stanąć twarzą w twarz z przeciwnikiem i być gotowym do walki, dlatego „mocna głowa” to podstawowy czynnik sukcesu w tej dyscyplinie.

 

Trzy najważniejsze cechy psychiczne:

 

Brak oporu - „Brak oporu jest kluczem do największej potęgi we wszechświecie” - Eckhart Tolle;

Lęk/opór towarzyszy każdemu zawodnikowi, niezależnie od poziomu sportowego. Jednak różnica dotyczy tutaj reakcji na niego. Osoby, które potrafią radzić sobie zarówno z somatycznymi objawami lęku (np. drżeniem dłoni, „motylkami w brzuchu”), jak i psychologicznymi (np. zamartwianie się, problemy z koncentracją czy napięcie) mają predyspozycje do sportów walki. Oczywiście umiejętność kontroli lęku może zostać wypracowana podczas treningu mentalnego, np. poprzez techniki relaksacyjne, oddechowe czy pozytywny dialog wewnętrzny, ale nie wszystkiego da się wyzbyć, pewne cechy są wrodzone.

 

Samoakceptacja - „Porażka jest kluczem do sukcesu; każdy błąd uczy nas czegoś ” - Morihei Ueshiba;

Samoakceptacja to przekonanie, że ma się wystarczające możliwości by skutecznie radzić sobie z wyzwaniami i nie obawiać się porażki - wyciągając z niej wnioski. Jest to kluczowy czynnik, który decyduje o tym, czy zawodnik zaprezentuje pełnię swojego potencjału. Nawet najlepiej wytrenowany zawodnik nie pokaże 100% swoich możliwości, jeśli nie będzie przekonany, że je posiada.

Sportowiec poprzez samoakceptacje siebie staje się też optymistą. A to właśnie to cecha pozwala wierzyć, że to co nam się przydarzy będzie dobre. Optymiści z większą pewnością siebie i determinacją konfrontują się z przeciwnościami, bo wierzą w „happy end”. To optymizm pozwala sportowcom radośnie patrzeć w przyszłość i stawiać czoła nowym wyzwaniom. W końcu wierzą oni, że ich działania przyniosą pozytywny skutek.

 

Wytrwałość - „Nie ma szybkiego sposobu na wyhodowanie drzewa, które jest wystarczająco silne, aby wytrzymać burzę” - autor nieznany;

Aby być sportowcem, trzeba być wytrwałym i cierpliwym. Zawodnicy, zanim zaczną odnosić zwycięstwa muszą radzić sobie z przeciwnościami losu- przegranymi i bólem. Nie oznacza to, że od urodzenia nie przejmują się tym, co ich spotyka. Owszem, dotyka ich to, ale są na tyle elastyczni, że potrafią dostosować się do wymogów sytuacji, zastosować sprawdzone strategie radzenia sobie, a jeśli zdarza im się dołek, to wychodzą z niego silniejsi i bogatsi o nowe doświadczenia.

Sport wymaga ciężkiej pracy. Wielokrotnych, żmudnych i męczących powtórzeń. Jednak bez nich wzniesienie się na wyżyny swoich możliwości nie byłoby możliwe. Sportowcy to ludzie gotowi na ciężką pracę, silnie zmotywowani, potrafiący przezwyciężyć własne ograniczenia.

Mówi się, że trening w sztukach walki jest w 50 procentach fizyczny i w 50 procentach mentalny, albo jak powiedział były mistrz wagi ciężkiej UFC Bas Rutten, że jest w 100 procentach mentalny, ponieważ trzeba użyć mózgu, aby wstać z łóżka i iść na trening.

 

Dodatkowymi cechami psychicznymi, które trzeba w sobie wypracować, aby być zwycięzcą w sztukach walki to:

 

Samokontrola - Zdolność do całkowitej koncentracji na zadaniu pomaga skierować swoją uwagę tylko na te czynniki, które są istotne dla odniesienia zwycięstwa. Jednak podczas rywalizacji pojawia się także wiele innych bodźców, na które trudno nie zwrócić uwagi, np. na kibiców. Prawdziwy sportowy mistrz potrafi tak skoncentrować się na zadaniu, że zapomina o tym, co się wokół niego dzieje. Nie myśli o tym, co może się wydarzyć, nie przejmuje się tym, na co nie ma wpływu. Najważniejsze jest stojące przed nim wyzwanie.

Sportowa inteligencja - Tę cechę badacze rozumieją jako zdolność do analizowania, bycia otwartym na innowacje związane z własną dyscypliną. Mistrzowie cały czas „zgłębiają” swoją dyscyplinę. Przez to budują doświadczenie, które pozwala na podejmowanie dobrych decyzji, często wynikających z „czucia” swojej dyscypliny. Dodatkowo potrafią szybko się uczyć i wyciągać wnioski z tego, co się dzieje.

Perfekcjonizm - może być rozumiany dwojako: adaptacyjnie i nieadaptacyjnie. Obydwa rodzaje dotyczą ustawiania wysokich standardów własnych oraz przywiązują dużą wagę do odpowiedniej organizacji. Jednak w przypadku nieadaptacyjnego typu dominują obawy dotyczące ewentualnych błędów, krytycyzm, wątpliwości dotyczące samego siebie. Z kolei perfekcjonizm adaptacyjny – który przejawiali olimpijczycy – jest silnie powiązany z osiągnięciami. Dotyczy realizacji ustanowionych przez siebie celów oraz takiej organizacji pracy, która pozwala go osiągnąć.

 

Podsumowując, trenować sztuki walki może w zasadzie każdy i przynosi to same korzyści: będziesz umiał się obronić na ulicy, poprawisz swoją kondycję i zrozumiesz, że w niektórych sytuacjach pokora popłaca. Ale sukcesy sportowe w tej dyscyplinie osiągną tylko prawdziwi twardziele!

 

Autor: PaG


Copyright ©2020 Martial Sports, All Rights Reserved.